Dokuz Yazılım E-Ticaret Yardım Merkezi

EST Sanal Pos ayarları nasıl yapılır?

 1. Bankanızla iletişeme geçerek 3D Secure modelinizin 3D_PAY olması için talepte bulunun.
 2. Bankanızın size sağladığı Sanal Pos Üye İşyeri Yönetici Ekranlarına giriş yapın. Sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz istenecektir. Şifrenizi değiştirin ve yeni şifrenizle giriş yapın.

 3. Bankanın size sağladığı sanal pos yönetici ekranında API rol tabanlı bir kullanıcı tanımlamanız gerekmektedir. Bu kullanıcının nasıl oluşturulacağını destek@est.com.tr adresine email atarak öğrenebilirsiniz. Burada oluşturduğunuz API rol tabanlı kullanıcı ve şifresini ileriki adımlarda eticaret sitenizin admin paneline yazacağız. O nedenle oluşturduğunuz şifreyi geçici olarak bir yere not edin.

 4. Eticaret Sitenizin admin panelinde giriş yaparak Ayarlar->Sanal Pos ayarları sayfasını açın ve listeden Hangi bankanın sanal posunu ekliyorsanız o banka için açılmış sanal pos kayıdını bularak karşısındaki kalem ikonuna tıklamak suretiyle düzenleme ekranına gelin. Eğer böyle bir kayıt mevcut değilse yeni kayıt butonu ile bankanıza ait yeni bir kayıt oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 5. Alanlara sırasıyla şu değerleri girin

  1. Sanal Pos Tipi: Bankanız size hangi tip sanal pos sağlıyorsa onu seçin. 3dsecure sanal pos kullanacaksanız bankanıza yazılımınızın 3d_pay modelini kullandığını ve tanımlamaları ona göre güncellemelerini isteyiniz. Bunu destek@est.com.tr'ye yazarak kısa sürede tanımlama yaptırabilirsiniz.

  2. Sanal Pos İsmi yazın. Sanal Pos ismi müşteri sipariş verdikten sonra Kredi Kartı ile ödemeyi seçince çıkan seçeneklerde görünün isim yerine geçer. Bankanın ismine göre isim yazmaya dikkat edin.

  3. Banka: Bankanızı seçin .

  4. Taksitli Satış Var mı? Evet veya Hayır seçin

  5. API kullanıcı adı: Buraya 1.adımda oluşturduğunuz kullanıcı adını yazın

  6. API şifre: Buraya 1.adımda oluşturduğunuz şifreyi yazın

  7. API Email: Herhangi bir email adresinizi yazın.

  8. API url/link bankaların xml api linklerine buradan ulaşabilirsiniz. Bankanıza ait uygun linki bulup kopyaladıktan sonra bu alana yapıştırın.

  9. Müşteri No/İşyeri No: Bankanın size tahsis ettiği müşteri numarasını buraya yazın. (7006522234408 benzeri bir rakam)

  10. Terminal No/Pos No: Bu alanı boş bırakın.

  11. Extra Parametre 1: Bu alanı boş bırakın.

  12. Extra Parametre 2: Bu alanı boş bırakın.

  13. Satış Tipi seçin.

 • Otorizasyon/Satış : Kredi kartı bilgileri yazıldıktan sonra çekimi hemen yapar.

 • Ön Otorizasyon : Kredi kartından çekilecek ücreti bloke eder. Bankanızın size sağladığı Sanal Pos Üye İşyeri Yönetici Ekranlarına girip işlemi onayladıktan sonra çekim yapılır. Bu sayfafan satışı iptal etme imkanınızda var.

  1. Durum: Aktif

  2. Ödeme Modülü:Normal Sanal Pos kullanacaksanız ESTPos Eğer 3dsecure kullanacaksanız Est3dSecure

  3. Kaydet butonuna basın.

  4. Ayarlar->Ödeme seçeneklerine gelin.

  5. Eğer standart sanal pos kullanacaksanız Kredi Kartı ile peşin ödeme ve taksitli ödeme seçeneklerini açmanız gerekir. Eğer 3dsecure kullanacaksanız Kredi Kartı ile peşin 3dsecure ve taksitli 3dsecure açık olmalı. Kredi Kartı ile peşin ve Kredi Kartı ile taksitli ödeme kapalı olmalıdır. Eğer hem standart sanal pos hem de 3dsecure kullanacaksanız 4 ödeme şekli de açık olmalı. (Taksitli seçenekleri isteğe göre kapayabilirsiniz.)

  6. Eğer taksitli satış yapacaksanız Ayarlar->Taksit oranları bölümünden Bankanızı seçerek taksit faiz oranlarını girmeniz gerekir.

  7. Eticaret sitenizin müşteri tarafına gelin ve alışveriş yapmayı deneyin. Ödeme seçeneklerinden uygun olanı seçerek siparişinizi onaylayın.

  8. Admin panelinde Raporlar->Banka işlemleri sayfasından(veya anasayfadan Banka işlemleri) Son yapılan işlemin detaylarına tıklayın. Bu noktada işlem başarısızsa bankanın gönderdiği hata koduna göre hareket etmek gerekiyor.